NAWIGATOR
Repozytorium narzędzi do diagnozy, planowania i ewaluacji projektów społecznych
Narzędzia autonawigacyjne
Model logiczny
Model logiczny to narzędzie (diagram + tabelka + opis), które pomaga w stworzeniu klarownego opisu sposobu działania projektu społecznego. Przedstawia mechanizm wpływu projektu jako łańcuch zdarzeń prowadzących od podejmowanych działań, poprzez zamierzone rezultaty, aż po ostateczny cel. Jest zbudowany z szeregu stwierdzeń: „jeżeli…., to…”, które opisują przyczynowo-skutkowe zależności w tym łańcuchu. Model logiczny pomaga zweryfikować założenia projektu - czy zaplanowane działania w logiczny sposób prowadzą do zamierzonych rezultatów oraz czy wszystkie zamierzone rezultaty mają przypisane konkretne działania, które do nich prowadzą. Praca z modelem logicznym pomaga skupić się na tym, co najistotniejsze z perspektywy projektu (na rezultatach), a nie tylko na działaniach, które mają do nich prowadzić.
Zapoznaj się z przykładami modeli logicznych:
Model logiczny programu Lokalne Media
Model logiczny programu STOP dla chaosu reklamowego w przestrzeni
Szybki generator pomysłów*
To narzędzie pozwala spojrzeć na pierwotny pomysł na projekt z innej perspektywy. Pomaga to w tworzeniu zupełnie nowych pomysłów lub rozwijania pierwotnego pomysłu na projekt.
W narzędziu zaproponowano kilka różnych perspektyw (w oryginale 9, a w zmodyfikowanym przez nas wariancie 6). Spośród nich można wybrać te, które najbardziej nadają się do pracy nad danym pomysłem. Szybki generator pomysłów (ang. fast idea generator) zachęca do myślenia o swoich pomysłach na rózne sposoby co często może stanowić przyczynek do do dyskusji, które pomogą wzmocnić pierwotn pomysły. Aby skutecznie wykorzystać to narzędzie trzeba najpierw dokładnie określić punkt wyjścia do rozważań (np. zarys pomysłu na realizowany projekt).
Zapoznaj się z przykładem zastosowania generatora:
Szybki generator pomysłów dla programu Lokalne Media
*Narzędzie pochodzi z publikacji "Zrób to sam. Twój wpływ na rozwój" (NESTA 2013, Stocznia 2023)
Drzewo problemu
Drzewo problemu (ang. "problem tree") to narzędzie stosowane przy diagnozie społecznej. Pozwala na wizualizację złożonych zależności między różnymi aspektami danego problemu w formie hierarchicznej struktury przypominającej drzewo. Przy użyciu drzewa problemów można przeanalizować skomplikowane problemy, identyfikując ich główne przyczyny i skutki. To narzędzie umożliwia zrozumienie relacji między różnymi aspektami problemu, co będzie pomocne w opracowaniu rozwiązania.
Wykorzystanie narzędzie polega na zastosowaniu następujących po sobie kroków. W pierwszym należy określić główny problem na rzecz rozwiązania, którego chcemy działać realizując projekt społeczny. W kolejnych określamy jego skutki, oraz przyczyny stosując technikę „5 x dlaczego?”, aby dotrzeć do jego pierwotnych przyczyn. Na koniec następuje etap weryfikacji w którym szukamy dowodów na postawione przez nas tezy i ewentualnie je modyfikujemy. Dokładny opis sposobu pracy z tą techniką znajdziesz w naszym webinarium „Wprowadzenie do diagnozy, czyli skąd mam wiedzieć co robić dalej”.
Zapoznaj się z przykładem drzewa problemu:
Drzewo problemu dla programu STOP dla chaosu reklamowego w przestrzeni