NAWIGATOR
Repozytorium narzędzi do diagnozy, planowania i ewaluacji projektów społecznych
Ewaluacja projektu
W Fundacji Stocznia ewaluacje rozumiemy jako opartą na faktach, systematyczną refleksję nad sensem i skutkami działań. Dzięki niej możemy m.in. stwierdzić:
na ile cele, które staramy się osiągnąć realizując programy i projekty społeczne, odpowiadają na realne, trafnie określone problemy społeczne;
czy robimy wszystko, by cele programu/projektu zostały osiągnięte i czy stosujemy optymalne rozwiązania, aby tak się stało;
czy i w jakim stopniu udało nam się osiągnąć zakładane rezultaty. Co udział w projekcie przyniósł naszym beneficjentom oraz różnym podmiotom zaangażowanym w jego realizacje i jak trwała była ta zmiana.
Uważamy, że ewaluacja powinna być przed wszystkim użyteczna – uzyskanie odpowiedzi na ww. pytania nie jest celem samym w sobie, a środkiem służącym do podejmowania najlepszych decyzji o realizacji projektów społecznych i ich kształcie przez osoby odpowiedzialne za ich prowadzenie i/lub finansowanie. Monitoring i badania ewaluacyjne to tylko narzędzia wspomagające proces namysłu nad programem, zaś właściwa refleksja nad działaniem powinna odbywać się przede wszystkim wewnątrz organizacji. Choć część zadań ewaluacyjnych, a nawet ich koordynacja może zostać zlecona na zewnątrz, jednak ostatecznie to zespół programu musi zastanowić się nad sensem działania i wyciągnąć wnioski.
Aby ewaluacja była użyteczna konieczne jest również przemyślenie jej celu oraz przygotowanie planu działań ewaluacyjnych na możliwie wczesnym etapie projektu - optymalnie w momencie gdy jest już on zaplanowany, ale jeszcze nie rozpoczęła jego realizacja. Dzięki temu zawczasu będziesz wiedział jakiego typu wiedza jest ci potrzebna, w którym momencie i jak należy ją zbierać i do czego wykorzystasz ją w praktyce. Przygotowany odpowiednio wcześnie plan działań i włączenie zespołu realizującego projekt do namysłu to podstawa do przeprowadzenia dobrej i użytecznej ewaluacji.
W tej części repozytorium znajdziesz:
webinarium o planowaniu ewaluacji poprowadzone przez specjalistów ze Stoczni;
linki do publikacji zawierającej praktyczne porady w jaki sposób planować i realizować działania ewaluacyjne i jak wykorzystywać ich efekty.
W przyszłości, w repozytorium opublikujemy materiały przydatne w realizacji ewaluacji (w tym narzędzia badawcze i wskaźniki) i refleksji nad zebraną wiedzą.
Webinarium - Planowanie ewaluacji, czyli jak sprawdzić, czy mi się udało
Webinarium stanowi wprowadzenie do planowania ewaluacji. Przedstawiamy w nim:
jak rozumiemy ewaluację i dlaczego warto ją robić;
z jakich etapów składa się ewaluacja;
jakie decyzje organizacyjne należy podjąć na etapie planowania;
czym są kryteria ewaluacyjne i jak w oparciu o nie stawiać dobre pytania ewaluacyjne;
jakie są możliwe metody zbierania wiedzy i czym się kierować wybierając je.
Przydatne publikacje
Poniżej znajduje się publikacja wspierająca organizacje w planowaniu, realizacji i podsumowaniu ewaluacji. W repozytorium znajdziesz linki do bezpośredniego pobrania publikacji.
Ewaluacja. Jak to się robi. Poradnik dla programów PAFW i innych programów społecznych
Publikacja, którą przygotowaliśmy we współpracy z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności (PAFW) i organizacjami realizującymi jej programy. Poradnik powstał z myślą o rozwoju kultury ewaluacji w konkretnym środowisku organizacji pozarządowych, ale przedstawiony w nim schemat planowania i realizacji ewaluacji jest uniwersalny. Od ponad dekady wdrażamy go w naszej pracy ewaluacyjnej pracując dla różnego typu klientów prowadzących projekty i programy społeczne.
Poradnik zawiera praktyczne porady w jaki sposób planować i realizować działania ewaluacyjne i jak wykorzystywać ich efekty. W kontekście planowania ewaluacji kluczowe znaczenia maja strony od 11 do 40. W tym miejscu pokazujemy jakie kroki organizacyjne i merytoryczne należy podjąć, aby stworzyć użyteczny plan ewaluacji. W kolejnych rozdziałach opisujemy proces zbierania informacji, ich analizy oraz stawiania rekomendacji.
Jak dobrze ewaluować projekty. Miniporadnik ewaluacji
Miniporadnik stanowi zestaw prostych porad i zaleceń dla osób chcących przeprowadzić ewaluacje programów i projektów społecznych, w szczególności realizowanych w dziedzinie edukacji, kultury i animacji lokalnej. Odpowiada na często zadawane pytania: jak dobrze przygotować projekt do ewaluacji, jak skutecznie ją przeprowadzić oraz jak mądrze korzystać z jej wyników? Publikacji towarzyszą uniwersalne, proste i gotowe do użycia narzędzia, które pomogą w realizacji badań ewaluacyjnych. Zaproponowane metody mogą być z powodzeniem stosowane w obecnym kształcie, ale stosunkowo łatwo można je zmodyfikować dopasowując do specyfiki projektu. Mini poradnik został stworzony z myślą o osobach mających małe doświadczenie w prowadzeniu badań ewaluacyjnych.